Σημαντικο προβαδισμα για προκτιση στον επομενο γυρο του CHAMPION LEAGUE απεκτησαν οι Λυων,Ιντερ και Μπαρτσελονα.Τα απο τελεσματα ηταν τα εξής":

2)ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ -ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ2-1
3) ΑΡΣΕΝΑΛ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 2-2
4) ΙΝΤΕΡ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 1-0

Στη
Λυων σε ενα παρα πολύ καλό αγώνα η Λυών πήρε την νίκη με σκορ 3-1,αν και το τελικό σκορ αδικεί τους φιλοξενούμενους της Μπορντο καθώς στο 2 ημίχρονο έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες.Οι σκορερ του αγώνα ηταν:
10'
Lopez (Bodmer M.)
14'
1 - 1.

(Gourcuff Y.) Chamakh M.
32'
2 - 1.

Bastos M. (Pjanic M.)
77'
3 - 1
Lopez (Πέναλτυ)

Στην γερμανία η Μπάγερν νίκησε την Μάντσεστερ με σκορ 2-1 στο 90' λεπτό με γκολ του OLIC.Ολα πλέον θα κριθούν στον αγώνα της Αγγλιας με όλα τα ενδχόμενα να είναι ανοιχτά.Σκορερ:
2'
0-1
Rooney W.
76'
σε 1 - 1
Ribéry F.
90'
2-1
OLIC I.

Στην Αγγλια Αρσεναλ και Μπαρτσελονα ήρθαν ισόπαλες 2-2 σε ενα χορταστικό ματς.Η Μπάρτσα ήταν καταιγιστική στο 1 ημίχρονο όπου έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες.Παρ' όλα αυτά το σκορ έμεινε στο 0-0.Στις αρχές του 2 ημιχρόνου ανοιξε ο χωρός των γκολ.0-1 ο Ιμπαϊμοβιτς ε΄νω ο ίδιος παίχτης έκανε το 0-2.Και ενώ όλοι πίστευαν οτι η Άρσεναλ θα δεχόταν μεγάλο διασυρμό κατάφερε να γυρίσει το ματς σε 2-2 και να έχει περισσότερες πλέον ελπίδες για πρόκριση.Σκόρερ:

46'
0-1
Ibrahimovic Z.
59'
0-2
69'
1-2
Walcott T
85'
2-2
Fàbregas C. (Πέναλτυ)

Στο Μιλάνο η Ίντερ νίκησε 1-0 τους ρώσους της ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ.Ετσι η ομάδα του Μουρίνιο θα ταξιδεύσει στη Ρωσία με ένα καθαρό σκορ που της δίνει πολλές πιθανότητες για πρόκριση στους 4 του θεσμού.Σκορερ του μοναδικού τερματος ήταν ο